Η Θέλτα επικράτησε με 3-2 της Βιγιαρεάλ σε ένα τρίποντο… ζωτικής σημασίας για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα αυτό τους έδωσε μεγάλη… ανάσα αναφορικά με την υπόθεση παραμονή στην Primera Division. Πρωταγωνιστής και αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ ήταν ο Τάσος Δουβίκας.

Σε ένα παιχνίδι που μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τέσσερα γκολ, δύο από κάθε ομάδα, όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρχει νικητής. Αυτός που είχε διαφορετική άποψη και για ένα ακόμη παιχνίδι, αποδείχθηκε κομβικός για τη Θέλτα ερχόμενος από τον πάγκο ήταν ο Τάσος Δουβίκας. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στο 80ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα με κεφαλιά μετά από γέμισμα στην περιοχή σκόραρε το γκολ της νίκης.

Έτσι ο Έλληνας διεθνής έφτασε τα 12 γκολ σε 34 παιχνίδια, ενώ έχει και 3 ασίστ. Παράλληλα η Θέλτα βρίσκεται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη με 34 βαθμούς και με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν έχει πλέον σημαντική διαφορά υπέρ της.