Το όνομα του δεν είναι γνωστό στη χώρα μας ωστόσο στην Ολλανδία έχει αρχίσει να ανεβάζει την απήχηση του. Ο λόγος για τον Ελληνοολλανδό μεσοεπιθετικό Οδύσσεα Βελάνα που αγωνίζεται με τη φανέλα της Τσβόλε στην Eredivisie.

Ο 25χρονος γεννημένος στη Σάμο, έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του κόντρα στη Ναιμέγκεν, με το τελικό 2-2 να διαμορφώνεται από τον ίδιο. Πιο συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό της συνάντησης η Τσβόλε κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο συμπαίκτης του πήγε πρώτος προς την μπάλα κάνοντας προσποίηση ότι θα σουτάρει, αλλά έστρωσε την μπάλα στον Βελάνα που με όμορφο τεχνικό σουτ ισοφάρισε.

Ο 25χρονος Ελληνοολλανδός επιθετικός μέσος έχει πραγματοποιήσει φέτος 28 συμμετοχές σκοράροντας πέντε γκολ και δίνοντας πέντε ασίστ σε 1.911 αγωνιστικά λεπτά.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Βελάνα για το τελικό 2-2.