Το βράδυ της Παρασκευής (10/5) η Άουγκσμπουργκ υποδέχθηκε την Στουτγκάρδη για την 33η αγωνιστική της Bundesliga και αν και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν βαθμολογικό κίνητρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «αποδράσουν» με το διπλό, με γκολ του Γκιρασί.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 48′ όταν ο Γκιρασί έκανε σωστό κοντρόλ και πλάσαρε για το 0-1, φτάνοντας τα 26 γκολ στη σεζόν. Για τους «Σουηβούς» βασικός ξεκίνησε την αναμέτρηση, βγάζοντας μάλιστα όλο το 90λεπτο ο Λεωνίδας Στεργίου. Αυτή ήταν η 15η συμμετοχή του στη φετινή Bundesliga και το δεύτερο συνεχόμενο 90λεπτο.

Έτσι πλέον οι φιλοξενούμενοι που έχουν εξασφαλίσει το Champions League προσπέρασαν έστω και προσωρινά την Μπάγερν στη 2η θέση φτάνοντας τους 70 βαθμούς. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έμειναν στους 39 και έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνουν για να πάρουν το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού η 7η Φράιμπουργκ βρίσκεται μόλις στο +2 με 41 βαθμούς.