Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, απέδειξε σε όλο το φίλαθλο κοινό τον λόγο για τον οποίο τον απέκτησε ο Ολυμπιακός.
Αυτή τη φορά ωστόσο, πλήγωσε την πρώην ομάδα του, καθώς στο χθεσινό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ δεν αποτέλεσε τον κρυπτονίτη του ”Superman”, ο οποίος με εξαιρετικές επεμβάσεις αλλά και σταθερότητα, κράτησε το 0, σε ένα ντέρμπι που παιζόταν το προβάδισμα στον δρόμο για το πρωτάθλημα.
Παρά το γεγονός ότι ο Πασχαλάκης επέστρεψε σε ένα περιβάλλον που του τα είχε… μαζεμένα, εξαιτίας της μετακίνησης του στο αντίπαλο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, έδειξε ότι κάτω από αυτή τη πίεση, λείτούργησε όπως ο Κλαρκ Κεντ όταν όλα ήταν εναντίον του. Έτσι και χθες ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, παρά την μεγάλη πίεση και σημασία που είχε το ματς, ήταν αναδιαμφισβήτητα ο MVP.
Συγκεκριμένα ο Έλληνας πορτίερο, πραγματοποίησε 7 αποκρούσεις, οι 3 εκ των οποίοων χρειάστηκαν να ενεργοποιήσουν τα αντανακλαστικά του για να πραγματοποιηθούν.
![](https://transfergeeks.gr/wp-content/uploads/2023/02/326444074_1816867888678757_8457079080920573780_n.png)
Εντυπωσιακό είναι το γεγονός, ότι ο Ολυμπιακός σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δέχτηκε είχε 1.37 xCG, κάτι το οποίο δείχνει ότι οι επεμβάσεις που πραγματοποίησε ήταν σωτήριες και έκριναν την τύχη του αγώνα.
![](https://transfergeeks.gr/wp-content/uploads/2023/02/325046567_546877887209747_824417902418195403_n.png)
Παρά το γεγονός ότι γύρισε ως αντίπαλος στη Τούμπα για πρώτη φορά μετά τη θητεία στον ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης φαίνεται να ξεπέρασε οποιοδήποτε άγχος είχε, καθώς έκανε το απόλυτο στις κοντινές πάσες (12 στις 12), ενώ τρομερή ήταν η ευστοχία του και στις μακρινές πάσες (11 πετυχημένες από τις 13).
![](https://transfergeeks.gr/wp-content/uploads/2023/02/326452776_1383567645787227_6317023008036202555_n.png)
![](https://transfergeeks.gr/wp-content/uploads/2023/02/325123538_715775530149434_8431931159928452411_n.png)
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Έλληνα τερματοφύλακα χθες, η οποία δίνει στον Ολυμπιακό την σιγουριά ότι με αυτόν κάτω από τα δοκάρια, έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται το πρωτάθλημα στο τέλος της φετινής σεζόν.