Δεν είναι ψέματα! Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε μια εξαιρετική σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, διαλύοντας με 3-0 τη Μίλαν και πλέον είναι πρωταθλητής Ευρώπης.

Σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εν τέλει πιο αποφασισμένοι και με ένα μαγικό οκτάλεπτο έστειλαν την ομάδα του Ιγνάσιο Αμπάτε πίσω στην Ιταλία, ως φιναλίστ. Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη αλλά το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς γκολ.

Οι παίκτες του Συλαϊδόπουλου δεν πτοήθηκαν και άνοιξαν το σκορ στο 58′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά από χέρι του Σάλμαχ σε κεφαλιά, ο Μουζακίτης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ραβέιρε για το 1-0. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Παπακανέλλος πήρε την μπάλα από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή έκανε εκπληκτική ενέργεια αφήνοντας πίσω του τον Σάλμαχ και με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 66′ με τον Μπακούλα να θυμίζει… Κριστιάνο, αφού έγινε αποδέκτης της σέντρας του Κουτσογούλα από τα δεξιά και με ένα πανέμορφο ψαλιδάκι έκανε το 3-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Πειραιώτες σε ένα απίθανο βράδυ για το σύλλογο.

Οι Πειραιώτες έγραψαν ιστορία, όντας η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά το Youth League.