Ο Έλληνας παίκτης χρησιμοποιήθηκε σε επίσημο αγώνα μετά από αρκετό καιρό για λογαριασμό του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» απογοήτευσαν το κοινό τους μετά την 8η αγωνιστική, καθώς έχασαν άλλους δύο βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και πάλι εντός έδρας, αυτή τη φορά απέναντι στον Λεβαδειακό.

Πολλοί απόρησαν με τη συγκεκριμένη αλλαγή, με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να προκαλεί την έκπληξη στο 62o λεπτό του αγώνα, αντικαθιστώντας τον Τσικίνιο.

Ο άλλοτε διεθνής ποδοδσφαιριστής κατέγραψε την πρώτη του συμμετοχή με την ερυθρόλευκη φανέλα, μετά την αγωνιστική περίοδο 2022/23 και τα playoffs αυτής.

Συγκεκριμένα, ήταν 26 Απριλίου του 2023, όταν ο Ανδρούτσος είχε συμπληρώσει ενενηντάλεπτο στην ήττα της ομάδας του από τον Άρη, με σκορ 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».