Εύκολη νίκη για την Μάλμε που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 3ο προκριματικό του Champions League αν οι πρωταθλητές Ελλάδας, κάνουν το αυτονόητο βήμα κόντρα στην Μπάνια Λούκα. Οι Σουηδοί υποδέχθηκαν την Κλάκσβικ την οποία κέρδισαν πολύ εύκολα με 4-1 παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Η Μάλμε άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό του αγώνα με ωραίο, δυνατό σουτ εκτός περιοχής και 16 λεπτά αργότερα διεύρυνε το προβάδισμά της με το πλασέ του Μπολίν. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Γιόνσεν βρήκε για δεύτερη φορά τα δίχτυα, κάνοντας το 3-0 στο 43.

Η Κλάκσβικ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο δεύτερο μέρος με το γκολ του Φρεντέρικσμπεργκ στο 71′, αλλά αυτό δεν πτόησε τη σουηδική ομάδα που πέτυχε και τέταρτο τέρμα στο 85′ με τον Ρικς. Η ρεβάνς στα Νησιά Φερόε, πιθανότατα διαδικαστικού χαρακτήρα είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Τρίτη (30/7 21:45).

Να υπενθυμίσουμε πως το ζευγάρι αυτό διασταυρώνεται με αυτό του ΠΑΟΚ, όπως και να γίνει, είτε δηλαδή περάσουν οι Θεσσαλονικείς και πέσουν με τον νικητή στον 3ο προκριματικό του Champions League, είτε αποκλειστούν και πέσουν με τον ηττημένο του ζευγαριού στον 3ο προκριματικό του Europa League.