H Athens Kallithea πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην ισοπαλία μεταξύ τους, με 2-2, με τους Κυπελλούχους Ελλάδας μάλιστα να σώζουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Ο Ματιέ Βαλμπουενά πέρασε στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό και έδωσε για περίπου 12 λεπτά σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του μετά το γκολ του στο 80′.

Το γκολ που πέτυχε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού είναι ιστορικό όχι για τον σύλλογο των Αθηνών, αλλά για τον ίδιο, αφού ο Γάλλος έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που σκοράρει, στην ιστορία της Super League. Ο 39χρονος πήρε το ρεκόρ από τον Τάσο Μητρόπουλο που σε ηλικία 39 ετών, 7 μηνών και 29 ημερών είχε σκοράρει στο ισόπαλο 1-1 της ΑΕΚ με την Βέροια στις 21/4/1997.

Πιο συγκεκριμένα ο έμπειρος εξτρέμ σκόραρε σε ηλικία 39 ετών, 11 μηνών και 4 ημερών και πλέον κατέχει το σχετικό ρεκόρ.