Το… κερασάκι στην «τούρτα» έβαλε ο Δημήτρης Πέλκας στη νίκη της Μπασάκσεχιρ επί της Αλάνιασπορ με 4-2, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να αγωνίζεται για περίπου 15 λεπτά ως αλλαγή. Ωστόσο ήταν αρκετός χρόνος για να έχει συμβολή στο εντός έδρας τρίποντο της ομάδας του.

Το τελικό αποτέλεσμα ήρθε στο φινάλε, υπέρ των γηπεδούχων με τον 30χρονο διεθνή να δίνει την ασίστ στο τελικό 4-2, στον Σέρνταρ Γκιούλερ. Το τρίτο γκολ είχε επιτευχθεί λίγα λεπτά νωρίτερα, αφού μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο και όταν πέρασε ο Πέλκας στο παιχνίδι η αναμέτρηση ήταν στο 2-2.

Έτσι η Μπασάκσεχιρ ανέβηκε στην 3η θέση του πρωταθλήματος μετά από δύο παιχνίδια με 4 βαθμούς, ενώ στον αντίποδα η Αλάνιασπορ παρέμεινε στον ένα πόντο και την 13η θέση.