Ο Ιβάν Νάσμπεργκ αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2022 από τον ΠΑΟΚ, ως ελεύθερος από την Βαλερένγκα για μια έξτρα λύση στους κεντρικούς αμυντικούς ωστόσο ποτέ δεν κατάφερε να δικαιώσει τις όποιες προσδοκίες υπήρξαν προς το πρόσωπο του. Χαρακτηριστικό ότι αποχωρεί ένα χρόνο πριν τη λήξη του συμβολαίου του για την Δανέζικη Βίμποργκ, ως ελεύθερος.

Ο 28χρονος σέντερ μπακ από το 2022 που βρέθηκε στην Τούμπα κατάφερε να αγωνιστεί σε 26 παιχνίδια, έχοντας 1.722 αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτά πέτυχε και 2 γκολ ένα στο Κύπελλο Ελλάδας, την περσινή σεζόν στο εύκολο 0-4 της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου κόντρα στον Πανσερραϊκό εκτός έδρας.

Και το άλλο ήταν παλαιότερα, στο εκτός έδρας παιχνίδι και πάλι με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης και τελικό σκορ 2-2. Εκεί ο Νορβηγός είχε ανοίξει το σκορ στο 6ο λεπτό για τους Θεσσαλονικείς. Έτσι ο… κύκλος του ΠΑΟΚ κλείνει για τον Νάσμπεργκ, όπως ήταν αναμενόμενο, σε μια σεζόν που διαφαινόταν ότι και πάλι δεν θα είχε χώρο και χρόνο στο ροτέισον των πρωταθλητών Ελλάδας.