Για την πρώτη αγωνιστική του Conference League η Λουγκάνο υποδέχθηκε την Ελσίνκι και επικράτησε εύκολα με 3-0. Η αναμέτρηση είχε και… ελληνικό ενδιαφέρον με τον Αντώνη Παπαδόπουλο, ομογενή Έλληνα να αγωνίζεται και μάλιστα να σκοράρει και ένα πολύ όμορφο γκολ στη νίκη της ομάδας του.

Ο 25χρονος κεντρικός αμυντικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μάλιστα, όταν στο 34ο λεπτό βρέθηκε έξω από την περιοχή και δεξιά και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Νιχούις, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα. Στο 56′ ο Μαρκές έκανε το 2-0, ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Ντος Σάντος στις καθυστερήσεις.

Ο Έλληνας αμυντικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ελβετών με 8 συμμετοχές σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Να θυμίσουμε ότι ο Παπαδόπουλος είχε συνδεθεί με τον Παναθηναϊκό, πριν βρεθεί από την Ντόρτμουντ στη Λουγκάνο.