O Κώστας Φορτούνης χρειάστηκε πέντε παιχνίδια για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας και όμως τα κατάφερε το βράδυ της Παρασκευής (3/10). Πιο συγκεκριμένα η Αλ Καλίτζ επικράτησε με 1-0 επί της Αλ Κοχλούντ με τους Φορτούνη και Κουρμπέλη να αγωνίζονται ως βασικοί.

Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 66ο λεπτό με τον Αλ Σαλέμ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ από ασίστ του Ρεμπότσο. Έτσι η ομάδα του Έλληνα μεσοεπιθετικού που αγωνίστηκε για 87 λεπτά έφτασε τους 7 βαθμούς μετά από 6 αναμετρήσεις ανεβαίνοντας στη 12η θέση.

Μάλιστα ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν και εξαιρετικός στο παιχνίδι, έχοντας την υψηλότερη βαθμολογία στο σύστημα καταμέτρησης με 7.7. Αξίζει να αναφερθεί πως στην Αλ Κοχλούντ αγωνίζεται εδώ και σχεδόν δύο μήνες ο Τροστ-Εκόνγκ, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, μετρώντας ήδη 7 γεμάτα ενενηντάλεπτα.