Η Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη το βράδυ της Δευτέρας (27/5) είχε το προβάδισμα μετά το εκτός έδρας 0-3 επί της Μπόχουμ, ωστόσο έπαθε τεράστιο… κάζο αφού ηττήθηκε εντός έδρας με 0-3 στη ρεβάνς και στα πέναλτι έχασε την άνοδο στη Bundesliga.

Τα γρανάζια της ανατροπής άρχισαν να κινούνται από το 18 όταν ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ μέσα στην έδρα της Φορτούνα, με τον ίδιο παίκτη να βρίσκει δίχτυα στο 66΄για το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα το.. θαύμα πήρε σάρκα και οστά, όταν ο Στόγκερ έγραψε το 3-0 από το σημείο του πέναλτι για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη φτάνοντας στα πέναλτι. Εκεί ο Έλληνας εξτρέμ ευστόχησε, ωστόσο ο Ουτσίνο αποδείχθηκε… μοιραίος, με το τελικό σκορ να είναι υπέρ της Μπόχουμ με τελικό σκορ 5-6.